Βασικοί στόχοι του Προγράμματος:

• Να παρασχεθούν στους/στις φοιτητές/τριες εξειδικευμένες γνώσεις και να αναπτυχθεί η επιστημονική προσέγγιση της απογραφής και παρακολούθησης δασών και δασικών εκτάσεων και προστατευόμενων περιοχών.
  •  Να διασφαλισθεί η μεγαλύτερη δυνατή εξοικείωση των φοιτητών/τριών με
    τη σύγχρονη ερευνητική μεθοδολογία και τις νέες τεχνολογίες.
  • Να εκπαιδευτούν οι φοιτητές/τριες, ώστε να κατανοούν τις ποικίλες ερευνητικές τεχνικές και τις διαφορετικές μεθόδους επεξεργασίας και ανάλυσης που χρησιμοποιούνται στην απογραφή και παρακολούθηση δασών και δασικών εκτάσεων και προστατευόμενων περιοχών.
  • Να επιτευχθεί βιώσιμη ανάπτυξη μέσω της επιμόρφωσης στελεχών του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα.
  • Να προωθηθεί η εξάσκηση της πρακτικής εφαρμογής των γνώσεων που απέκτησαν οι φοιτητές/τριες κατά τις προπτυχιακές σπουδές τους και να ενισχυθούν, με σκοπό τη μετέπειτα εφαρμογή τους σε διδακτορικό επίπεδο.

Αριθμός Εισακτέων

Ο αριθμός εισακτέων καθ’ έτος ορίζεται κατ’ ανώτατο όριο σε  τριάντα (30) μεταπτυχιακούς/ες φοιτητές/τριες.

Κατηγορίες Υποψηφίων για φοίτηση στο Π.Μ.Σ.

Στο Π.Μ.Σ. «Απογραφή και Παρακολούθηση Δασών και Δασικών Εκτάσεων και Προστατευόμενων Περιοχών» γίνονται δεκτοί μετά από αξιολόγηση, πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης Τμημάτων της ημεδαπής ή αντίστοιχων αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Τέλη φοίτησης

Το ύψος των προβλεπόμενων τελών φοίτησης για το σύνολο του προγράμματος καθορίζεται στο ποσό των χιλίων οκτακοσίων (1.800,00) ευρώ.

– Περισσότερα για το ΠΜΣ στον σύνδεσμο: http://fim.fmenr.duth.gr/

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος 2024-2025

Για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 οι αιτήσεις θα υποβάλλονται από 26 Αυγούστου 2024 έως 30 Σεπτεμβρίου 2024.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος Π.Μ.Σ. Α.Π.Δ.Δ.Ε.Π.Π.2024-2025

Αίτηση-Υποψηφιότητας-Π.Μ.Σ.-Α.Π.Δ.Δ.Ε.Π.Π.-2024-2025

Κανονισμός Μεταπτυχιακών Σπουδών Π.Μ.Σ. Απογραφή και Παρακολούθηση Δασών και Δασικών Εκτάσεων και Προστατευόμενων Περιοχών